Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Patric, Uddevalla2065765
2.Björn Olander, Bollnäs02134055
3.Jali, Solna40152948
4.Bj, Mölndal4429340
Kenneth, Bro0400040
6.Jörgen, Tygelsjö2700027
7.Pelle P.., Leksand..2100021
8.Jomala, Åland0421420
9.Veijo, Taivalkoski0017017
10.Anki, Enköping1600016
11.Frede, Angered0120012
12.Eva, Skutskär0110011
13.Cuba-Libre, Kuben042410
14.Janne, Mjölby90009
15.Ingegerd, Stockholm20204
Lester .C. Garreth, Daycrimeroad30014
17.Esko-Joppe, Vaasa30003
Knasen24, Skellefteå30003
19.Agnes, Stockholm02002
Eva, Fjälkinge00112
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Helen, Vetlanda02002
Kj, Mölndal01012
Magnus, Söderhamn00202
Manz, Gullringen20002
Putte, Söping02002
Stefan E, Hofors02002
Tb, Hbg20002
Ulla, Norsjö20002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.