Välkommen till tarningsspel.se! Här kan barn och vuxna spela gratis tärningsspel och tävla med andra spelare. Tärningsspelen är skrivna i Java.

Du behöver inte registera dig på sajten för att kunna spela. Använd bara exakt samma unika namn och ort varje gång du skriver in dig på topplistan!

Fyrkamp i tärningsspel!

Varje tärningsspel har sin egen toppllista. Men vem har det bästa sammalagda resultatet? Det kan du se i nedanstående tabell!

Varje placering på topp-100-listan ger dig ett poäng i fyrkampen, och varje placering på topp-10-listan ger ytterligare ett poäng.


  Yatzy1MaxiYatzy2BalutSumma
1.Björn Olander, Bollnäs03231063
2.Patric, Uddevalla2025357
3.Jali, Solna30172141
4.Jomala, Åland11319235
5.Bj, Mölndal01516334
Lasseinybban, Nybro3400034
7.Eva, Skutskär0210021
Timsan, Solna0002121
9.Jörgen, Tygelsjö1700017
Veijo, Taivalkoski0017017
11.Janne, Mjölby1300013
12.Chris, V-Ås80008
13.Hasse, Bosvedjan04026
Kenneth, Bro06006
15.Abris, Härnösand50005
Anki, Enköping50005
Esko-Joppe, Vaasa50005
Mia, Öland10405
19.Pelle P.., Leksand..40004
20.Kerstin H, Hofors03003
Lisen, Borås30003
22.Agnes, Stockholm02002
Birzol, Linköping02002
Cuba-Libre, Kuben00022
Esko-Joppe , Vaasa20002
Eva, Fjälkinge00022
Hans-Olof Jonsson, Häggenås20002
Kj, Mölndal00022
Magnus, Söderhamn00202
Rörstorp, Åland02002
Tango, Jönköping02002




Keywords: Yatzy, tärning, jattsy, spela tärning, yahtzee, kniffel

Copyright 2014 | Sekretesspolicy | Educational Software

Yatzy

Det klassiska Yatzyspelet.

Maxiyatzy

Maxiyatzy påminner om det vanliga Yatzy, men man anväder sex tärningar och man kan spara slag.

Internationell Yatzy

Spel #3 är en variant av Yatzy med lite annorlunda regler jämfört med dem vi brukar använda i Sverige.

Balut

Balut är ett tärningsspel som är populärt i Danmark.